Иска ми се да припомня и да поставя ударение върху две вероятни последици от събирането на трафични данни, ако предложените промени бъдат приети.
- Първата последица е какво точно може да се случи при проследяване на телефоните на даден човек. Нищо особено, ще каже някой, но представете си, че в София, да речем, ако носите телефона си със себе си, Вашето местоположение може да бъде определено с точност от до петдесетина метра. Нищо лошо, ще каже някой? Сега добавете към картината и това, че това засичане може да се прави за по-продължителен период от време, като към картинката се добавят и обажданията Ви към други телефони. Пак нищо? Е, сега добавете към схемата и притежателите на другите телефони, които, след обаждане, са били в близост до вас от 0 до 50 метра. Още ли е нищо? Тогава, разтеглете схемата във времето и пространството из цяла България! Добавете и данни от Йнтернет трафика Ви: посетени сайтове, обменени мейли и др. Почнахте ли да разбирате?
- Втората последица, което дори не мисля, че трябва да коментирам, защото е от ясно по-ясно формулирана от Комитата пред комисията по вътрешен ред и сигурност:
"...За възражението, че става дума за трафични данни, а не за самата тайна на кореспонденцията, всеки човек, който е запознат технически с това, как се осъществява кореспонденция по електронен път, знае, че технически е невъзможно да се извлекат данни от дадено съобщение, без да бъде изследвано цялото съобщение. И ако това може да бъде направено, все пак, ние никъде не сме видели до сега гаранции, че това по някакъв начин ще се прави..."Разбирате ли? Нека поясня със следния пример: В България си имаме "лоялни граждани", които току донесат някой секретен доклад на Борисов. Имаме и лоялни партньори в чужбина, дето ги публикуват в Интернет или вражеската преса. Системата май се е разсъхнала, дава фира, а информацията изтича като от прогнил кюнец. Какво би станало ако се обяви обществена поръчка, при която фирмата "А" например провежда кореспонденция с под-изпълнителите от фирмата "Б", а шефът на конкурентната фирма "В" се свърже някой "лоялен гражданин", служител на някое поделение на ДАНС, и си напазарува малко информация... Е, сега стана ли ви ясно какъв точно е проблемът със събирането на трафични данни?
А, сещате ли се какво стана с онази полицайка от ГДБОП, дето старателно си беше сканирала и събирала в личния компютър важни документи и изкарвала бели пари за черни дни с тяхна помощ? Последното, което четох, бе че я пуснали...
За доверието ми е думата. Ако доверието към държавните институции липсва, това е проблем с морални характеристики, а не въпрос за параметрите на функционирането им. Особено, ако основният аргумент е СКОРОСТТА, с която мобилните оператори и Интернет доставчици предоставят необходимата информация на разследващите органи... Правомощията, рамката на действие и правилата, при които работят служителите на специалните служби остават на заден план. Това, което трябва да се направи на първо място, е реформа, целяща точно това: Възстановяване на моралния облик и доверието на гражданите към институциите. Това обаче не става чрез мракобеснически мерки, като предлаганите от ГЕРБ...
По тази причина смятам в най-скоро време да пусна и аз по един СМС на депутатите. Включете се и вие! Телефоните на цялата група на ГЕРБ ги има тук!
Няма коментари:
Публикуване на коментар