В единия случай (промените на политическата система на България) са необходими следните неща:
- Свикване на Велико народно събрание (ако ще променяме Конституцията);
- Мнозинство от 2/3 (или поне 50%+1) за осъществяване на промените.
Никога не съм бил силен по математика. Ползвам калкулатор. :-) С негова помощ пресметнах, че при 6 729 372 български граждани, имащи право на глас, при избирателна активност от около 40% ще даде 2 691 748 гласоподаватели. От тях, за вътрешно-политическите промени ще са ни необходими 66% или 1 776 554 гласа (или 1 372 791 гласа за 51% изборна победа), а за един евро-депутат 158 338 гласа. При активност от около 35% числата малко падат.
Това са изборните реалности: 1 милион и 780 хиляди гласа за квалифицирано мнозинство в Народното събрание (или 1 милион и 380 хиляди гласа за 51%), необходими за промяна на политическата система и 160 хиляди гласа за ЕДИН евро-депутат (да не говорим за "...[повече от един] зелени представители в европейския парламент", които да работят по европейската платформа на Зелените...).
Такава подкрепа ни е нужна, за да осъществим целите си сами. Без политическа подкрепа, без коалиции и всички останали недолюбвани от нас партии и политици.
Ако се върнем на темата за зреенето на Зелените, смятам, че нашето узряване е свързано с това да успеем да запазим своята идентичност ("активна част от гражданското общество", която си поставя за цел: "да върнем държавата на гражданите – на които тя принадлежи по право, в която те трябва да са суверен. Да бъдем фактор и коректив при взимането на важните решения"), но в същото време да намерим реалните механизми и партньори, с които да осъществим целите си.
Всяко политическо послание, особено по време на избори, трябва да е съпроводено с конкретна визия и програма за неговото осъществяване. Само говорене и обещания сме чували много и към тях хората се отнасят с недоверие. Подобна реторика има само едно име, определящо я като послание, насочено към масата от хора, стимулиращо и използващо недоверието към държавните институции и политическата система, отправяща внушения за "реално" решение на наболели проблеми, но без особено голяма възможност за реализация.
Политическото ни узряване като партия Зелените минава и през отказ от подобна реторика, методи и послания и намиране на приемливи, а ако е необходимо и компромисни решения и възможности за осъществяване на целите на Зелените.
Асене, преди 10 г. БСП организираше анти-НАТО протести. Днес са първи атлантици всичките, начело с Гоце и тази промяна не настъпи след някакъв политически катарзис, осъзнаване или исторически компромис. Просто реалността ги принуди
ОтговорИзтриване"...смятам, че нашето узряване е свързано с това да успеем да запазим своята идентичност."
ОтговорИзтриванеДано това е ценност за всички ви. :)
Миро, не пропускай и втората част: "...но в същото време да намерим реалните механизми и партньори, с които да осъществим целите си..." ;-)
ОтговорИзтриванеНиколай, не виждам връзката с текста ми?.. Подскажи ми какво имаш предвид, моля те.
ОтговорИзтриванеВъв връзка с целите на "Зелените" и необходимостта от партньорство и компромиси за осъществяването им. Имам предвид, че дадени идеи могат да бъдат легитимни, дори и да се подкрепят от по-тесен кръг хора към настоящия момент. Въпрос на визия.
ОтговорИзтриванеТази цифра е скандална: 6 729 372! Има яко трупове в тия списъци!
ОтговорИзтриванеНиколай,
ОтговорИзтриванеаз просто казвам, че идеите трябва да се реализират в политиката. Или поне да има конкретна програма за реализацията им...
Марфи,
ОтговорИзтриванеСкандална или не, това е изборната математика...